Krakov – adventná atmosféra plná vône, chuti, histórie a tradície

Krakov – adventná atmosféra plná vône, chuti, histórie a tradície

Blíži sa čas adventu, čas, ktorý by sme mali stráviť so svojimi blízkymi, a tešiť sa spoločne s rodinou aj s priateľmi. Čas beží veľmi rýchlo, a niekedy sa musíme pozastaviť, stráviť čas spoločne, a zbierať zážitky, ktoré sa nám núkajú. ? Aj preto sme sa opäť rozhodli realizovať takéto rodinné a priateľské zájazdy na vianočné trhy spojené s výletom. Každého účastníka čaká aj bonus, vo forme uvítacieho drinku, ako pre dospelých, tak aj pre deti. Alko či ovocno-zeleninový džús sa do zimného obdobia krásne hodia ?

V nasledujúcich riadkoch sa dozviete niečo viac o Vianočných trhoch v Krakove ako aj o koncentračnom tábore Osvienčim. Keďže súčasťou tohto zájazdu sú aj koncentračné zájazdy, ich návšteva sa neodporúča deťom do 14 rokov.

Zájazd už 1.12.2018. Nezaháľaj a rezervuj.

Vianočné trhy v Krakove

Krakov je krásne mesto, ktoré očarí nejedného návštevníka. Počas adventu naberá na sile. Láka nás vôňa tradičného poľského nápoja, ktorým je pitný med. Pozor, nie je to naša medovina. Aj preto si v rade na tento chutný nápoj postojíme aj 15 minút. Krakov je turisticky najvyhľadávanejším poľským mestom. V dobe adventu, ktorý v Poľsku každoročne začína na konci Novembra, víta každoročne veľké množstvo sviatočne naladených návštevníkov. Vianoce sú pre Poliakov najvýznamnejším kresťanským sviatkom, a tak všetko, čo je s nimi spojené, si udržuje dlhú a neporušenú tradíciu. Práve preto sa na miestnych vianočných trhoch stretneme výhradne s predajcami tradičných predmetov a jedál – trhovníci s pochybným tovarom sem nesmú. Tie najväčšie Vianočné trhy nájdeme na hlavnom námestí „Rynek Glówny“, ktoré sa na pár týždňov premení v tzv. „Adventné mestečko“, ktoré aj navštívime. V drevených stánkoch nájdeme kvalitné poľské ručné „handmade“ výrobky miestnych umelcov – od pletených košíkov cez vianočné stromčeky a šperky, až po viazané kytice zo suchých kvetín, či čokoládové náradie, ktoré je určite spestrením pod vianočným stromčekom. Sama ho stále kupujem, už asi tretím rokom ?  Krásnou miestnou dekoráciou sú keramické výrobky (anjeli, aromalampy a pod.). Obľúbenými produktmi sú sviečky z včelieho vosku a z ovčej vlny.

Krakov – adventná atmosféra plná vône, chuti, histórie a tradície - 1

Okrem nákupov v Adventnom mestečku, môžeme na Rynku navštíviť aj „Sukkienicu“, čo je dlhá jednoposchodová tržnica, v ktorej sú tradičné poľské suveníry, ako sú napr. šperky z jantáru, sošky draka (symbol Krakova) apod.

Krakov – adventná atmosféra plná vône, chuti, histórie a tradície - 2

V centre mesta, či už v stánkoch alebo v niektorej z reštaurácii, môžeme ochutnať niektorú z miestnych špecialít. Napríklad kôprovú polievku, boršč či grilovanú klobásku, rebierka alebo jaternicovú kašu. Poľskou špecialitou je bigos – pokrm z čerstvej alebo kyslej kapusty, červeného mäsa, klobásy, údeného bôčiku, húb a korenia. Zohriať sa môžeme vareným vínom alebo čajom s čerešňovou vodkou. Miestnou špecialitou je už vyššie spomínaný vynikajúci pitný med či tradičný “grzaniec” – teplý nápoj z piva.

Krakov – adventná atmosféra plná vône, chuti, histórie a tradície - 3

Nechajte sa uchvátiť nádherne vyzdobeným Krakovom a atmosférou plnou vône, chuti, histórie a tradície. Ani nemusíme spomenúť, že v okolí námestia nájdeme hneď niekoľko pamiatok patriacich do UNESCO. Oplatí sa pozrieť BARBAKAN – obranná bašta, ktorá sa nachádza tak 5 minút peši od námestia, či hrad WAWEL, nachádzajúci sa cca 15 minút od námestia.

Krakov – adventná atmosféra plná vône, chuti, histórie a tradície - 4

Osvienčim

Okrem vianočných trhov v Krakove navštívime aj smutne preslávený Osvienčim.
Osvienčim bola sústava 39 koncentračných táborov, ktoré boli rozdelené do troch hlavných skupín: Auschwitz I alebo Osvienčim I, bol tábor hlavnej, riadiacej jednotky, v ktorom bola ústredná správa tohto kombinátu. Osvienčim II mal oficiálny názov Birkenau alebo Brezinka. Jeho hlavným účelom bolo hromadné ničenie ľudí v plynových komorách. Osvienčim III alebo Monowice, bol tábor pre výstavbu gigantických továrenských komplexov na výrobu kaučuku a kvapalných palív. V rámci tohto zájazdu navštívime prvé dva tábory.

Krakov – adventná atmosféra plná vône, chuti, histórie a tradície - 5

Osvienčim I bol spustený na jar 1940. V tomto tábore bolo približne 13 000 až 16 000 väzňov. Pri vstupe ich vítal nápis „Arbeit macht frei“ po slovensky „Práca oslobodzuje“. Väzni ho mohli vidieť vždy, keď odchádzali a prichádzali z práce. Pôvodne mal 22 budov, z toho 14 prízemných a 8 viacposchodových. Neskôr sa však začal rozrastať z dôvodu nepostačujúcej kapacity. V každom bloku bola iná skupina ľudí: Ženský tábor, Tábor pre sovietskych zajatcov, Táborová ošetrovňa, Experimenty, Krematórium a stena smrti. Tento koncentračný tábor bol pre nedostatočnú kapacitu rozšírený. Osvienčim II sa tak nachádza približne 3km vzdialene v dedinke Brezinka. V tomto tábore našlo smrť oveľa viac väzňov, avšak v súčasnosti sa z neho zachovalo veľmi málo.

Krakov – adventná atmosféra plná vône, chuti, histórie a tradície - 6

Myslím, že na začiatok toľko informácii stačí. Prehliadku absolvujeme s niekoľkonásobne vyškoleným slovensky hovoriacim sprievodcom, ktorého určite nezaskočíme žiadnou otázkou.

Je potrebné si pripomínať chvíle, ktoré tragicky poznačili históriu Slovenska. Poďte si spoločne s nami uctiť pamiatku obetiam holokaustu. Po tejto návšteve sa odreagujeme práve na vianočnej atmosfére plnej omamnej vône, chutných dobrôt, kúzelných ozdôb a potešujúcich darčekov.

Rezervuj TU: https://ckandromeda.sk/produkt/adventny-krakov-a-osviencim/

Recenziu na tento zájazd nájdete na našej FB stránke. 🙂

Pridaj komentár