Máme tu Jar

Máme tu Jar

Dni sa predlžujú, noci skracujú a vonku čoraz častejšie vykúka slnko, aby nás potešilo a zohrialo svojimi lúčmi. A to je pravý čas. Pýtate sa „Na čo“?

Na pobyt vonku.

Počas krásnych slnečných dní máme lepšiu náladu, akosi viac sa nám chce žiť, tešiť sa, objavovať nové veci. Pobyt na čerstvom vzduchu má mnoho benefitov: zlepšuje trávenie, podporuje koncentráciu (zvyšuje sa hladina kyslíka v tele), zvyšuje sa hladina vitamínu D (väčšinu tohto vitamínu získavame vystavením sa slnečnému žiareniu), trávenie času na čerstvom vzduchu zároveň zvyšuje hladinu serotonínu (hormónu šťastia), čím napomáha k tomu, aby sme sa cítili lepšie.

Podľa výsledkov výskumu z mája 2021, slovenské deti aj napriek dostupnosti moderných technológií, trávia najviac času vonku. Mladšie deti trávia tento čas s najbližšími, staršie s kamarátmi. Tento výskum priniesol potešujúce informácie: až 80% detí chodí každý deň von. Okrem už spomenutých benefitov je ďalším prínosom čas strávený s priateľmi (socializácia), rozvoj pohybových zručností či komunikácie.


Ak máte pocit, že vaše dieťa netrávi vonku dosť času, podporte ho. Môžete si nájsť spoločnú záľubu či koníček – bicyklovanie, korčule, prechádzky, ísť si zakopať loptu. Vyberte sa do prírody a preopakujte si učivo prírodovedy prakticky – spoznávajte stromy, rastliny, huby. U menších detí môžete počas prechádzky vytiahnuť aj bublifuk či kriedy a premeniť tak chodník na nádhernú omaľovánku. 


Ak by ste mali chuť na niečo netradičné, ponúkame tieto nápady:

  • do veľkej igelitovej plachty vystrihnite diery rôznych rozmerov a tvarov (kruh, štvorec, obdĺžnik), oblepte ich lepiacou páskou, pripíšte k nim počet bodov (10, 20, 30), ktoré získa hráč, ak sa mu podarí hodiť loptu do diery. Každý hráč má 5 pokusov.
  • do zeme zapichneme 5 tyčiek (drevené, plastové, bambusové – použiť môžete naozaj čokoľvek), z kartónu vystrihneme kruhy (kruhy môžete vyrobiť aj z drôtu, ktorý oblepíte páskou) a snažíme sa ich hodiť na tyčky. Vyhráva hráč s najväčším počtom bodov.
  • na prechádzku v prírode môžete deťom nachystať vrecko, do ktorého majú vložiť veci zo zoznamu: nájdi kameň veľký ako päsť, list/ konár, ktorý vyzerá ako niečo iné, niečo okrúhle, niečo drsné, niečo zelené, 3 rôzne druhy kvetov, ..
  • ak máte viac času, môžete pripraviť prekážkovú dráhu – preskoky, beh cez prekážky, švihadlo, triafať loptou do vytýčeného cieľa … deti majú výzvy radi.

Ak by vás už tieto aktivity omrzeli, porozprávajte deťom, ako ste trávili čas vonku vy, keď ste boli deťmi. Čo ste robili? S kým ste sa hrávali? Kam ste chodili? Možno práve vo vašich spomienkach nájdete inšpiráciu na spoločne strávený čas pri príjemnej aktivite. Prajeme vám krásne slnečné dni.

Mgr. Zuzana Balčáková

Pridaj komentár