Prečo ísť na školu v prírode či lyžiarsky kurz aj v tomto období

Prečo ísť na školu v prírode či lyžiarsky kurz aj v tomto období

Už viac než 2 roky bojujeme s krízou, ktorá ničí životy, kvôli ktorej ľudia trpia a sú obmedzovaní. Avšak táto kríza je viac, než len krízou zdravia. Dotýka sa nielen zdravotných, ale aj ekonomických a sociálnych sfér našich životov. Nielen životy nás, dospelákov, ale aj životy detí všetkých vekových kategórií v akejkoľvek krajine boli zasiahnuté tým, čo sa deje. Zatvorili sa školy, parky, detské ihriská, kontakt sa obmedzil na minimum.

Deti, ktoré boli zvyknuté na to, že ráno je potrebné vstať, vykonať rannú hygienu, naraňajkovať sa ísť do školy zostali doma a stratili väčšinu návykov, odvykli si od režimu dňa. Nech je situácia týkajúca sa Covidu aká je, je potrebné, aby sme pomohli deťom znovu získať ich návyky, vrátili ich do života, aký poznali pred vypuknutím pandémie. Jedným z prostriedkov, ako im pomôcť môže byť škola v prírode, lyžiarsky či plavecký výcvik. Žiaci tieto podujatia absolvujú v rovnakom zložení ako v triede, jednotlivé triedy sú izolované od iných detí a pedagogického dozoru, či animátorov. Veľkou výhodou je to, že deti trávia čas v krásnych strediskách v prírode. Tieto strediská sú z väčšej časti situované v lokalitách vzdialených od miest, čo deťom ponúka čas na nerušenú hru, priateľstvá, či učenie sa nových vecí.

Na škole v prírode či výcviku sa deti učia prostredníctvom hier, ktoré sú nielen zábavné, ale aj poučné, ukazujú im iný spôsob riešenia problémov. Zároveň deti vďaka hrám spoznávajú svet a ľudí okolo seba, posilňujú svoje emočné kompetencie, rozvíjajú pamäť, učia sa, čo je dobré a čo nie. V neposlednom rade tieto hry zlepšujú sociálne zručnosti, ktoré boli v poslednom čase vplyvom pandémie oslabené. Po potrebe lásky, bezpečia a istoty je hra ďalšou dôležitou potrebou. Spolu s animátormi trávia deti prevažnú väčšinu času vonku, v prírode, na čerstvom vzduchu, čo je príjemnou zmenou oproti času, ktorý deti strávili za počítačom či tabletom pri učení, „četovaní“ alebo hraní počítačových hier. Samozrejmosťou je prísne dodržiavanie aktuálnych protipandemických nariadení.

Deti potrebujú nové zážitky, potrebujú si pripomenúť, že čas strávený s kamarátmi je príjemnejší, ako budovanie virtuálnych armád, či stavanie fiktívnych miest. Stále platí, že žiaci majú nárok na príspevok na školu v prírode, ktorý, ak sa nevyužije, bohužiaľ prepadne.

Boli by sme radi, keby čo najviac detí využilo možnosť stráviť kvalitný čas so školenými animátormi na krásnom mieste. Deti možno zabudnú, v akej izbe na škole v prírode bývali, možno si nespomenú na to, čo raňajkovali či večerali, tiež si asi nezapamätajú akou cestou presne sa na stredisko dostali. Čo si však navždy zapamätajú je to, ako sa cítili a to je to, na čom si zakladáme. Príďte spolu s nami objaviť nové zážitky – zážitky z inej galaxie.

Mgr. Zuzana Balčáková

Pridaj komentár